Dojčenie a poradenstvo

Krízy všedného dňa - podporná skupina dojčiacich matiek

09.10.2014 10:00

Určené pre každú tehotnú ženu, ktorá sa zaujíma o dojčenie, alebo mamy, ktoré už s dojčením majú svoje skúsenosti, či už niekoľko týždňového bábätka, alebo aj staršie batoľatá, deti. Prídite sa podeliť o svoje skúsenosti, zážitky, príp. načerpať novú energiu do ďaľších dojčiacich dní od tých, ktoré samé prežili podobné skúsenosti, spolu s certifikovanou poradkyňou pri dojčení Lenkou. 

—————

Podporná skupina dojčiacich matiek

05.10.2013 21:46

Podporná skupina dojčiacich matiek býva pravidelne každý druhý štvrtok v mesiaci v čase herne od 10:00hod. - 12:00hod.

Čo je to podporná skupina dojčiacich matiek? Ide o skupinu prítomných dojčiacich aj nedojčiacich matiek, ktoré sa potrebujú o dojčení porozprávať napríklad preto, že rodina a okolie ich v dojčení nepodporuje. Ide väčšinou o problém dojčenia detí, ktoré sú staršie a okolie neprávom očakáva, že matka takéto staršie dojčiace sa dieťa odstaví. V skupine sa samozrejme môžu riešiť aj iné problémy s dojčením, príp. so zavádzaním príkrmov a dojčiace aj nedojčiace mamičky môžu prispieť svojimi radami. Laktačná poradkyňa je koordinátorkou tejto skupiny. Vrámci podpornej skupiny sa vždy rozoberá nejaká téma, ku ktorej najskôr laktačná poradkyňa niečo povie a potom je diskusia. Témy, ktoré sme už na podporných skupinách riešili: zavádzanie prvých príkrmov; prečo fľaška, cumlík a klobúčik ohrozujú dojčenie; laktačné krízy - mýtus alebo skutočnosť?; dlhodobé dojčenie alebo ako prebieha odstavenie dieťaťa od dojčenia; ekologické dojčenie.

—————

Príprava tehotných

05.10.2013 21:44

Ak čakáte bábätko, a máte záujem o prípravu tehotných na dojčenie, termín si môžte dohodnúť na mailovom kontakte: silvia.gallai@gmail.com

—————

Podporná skupina v decembri 2012

08.11.2012 10:00

Pozývame všetky mamičky, nielen tie dojčiace, a zvedavých oteckov na decembrovú Podpornú skupinu dojčiacich matiek, ktorá sa uskutoční 13.12. o 10:00 hod. Tentokrát budeme s laktačnou poradkyňou Lenkou Šústovou rozoberať význam spoločného spania s našimi deťmi. Či už  je naše dieťatko dojčené alebo nedojčené, spoločné spanie vo fyzickej blízkosti má svoje opodstatnenie pre zúčastnených. Pôjde o krátke zhrnutie poznatkov založených na výskume James J. Mc.Kenna, PhD. z knižky Spanie s Vaším dieťaťom. No bude tu priestor aj pre iné otázky, ktoré Vás v súvislosti s dojčením zaujímajú. Tešíme sa na Vás.

—————

EURÓPSKY TÝŽDEŇ DOJČENIA

01.10.2012 16:00

Tu si môžete pozrieť fotky z Európskeho týždňa dojčenia, ktorý sme oslavovali v Ivanke pri Dunaji  od 1.10. do 7.10.2012 :

Europsky týždeň dojčenia - FOTKY

Náhrávku reportáže, ktorá bola odvysielaná v Slovenskom rozhlase 4. 10. 2012 o 10.45 hod

https://www.rozhlas.sk/vyhladavanie/Oslava-dojcenia-Tika-Tak-u?l=1&c=0&i=47704&p=1&q=1

Každý 40. týždeň v roku sa oslavuje Európsky týždeň dojčenia. Tento rok pripadol na prvý odktóbrový týždeň od 1. do 7. 10. 2012. Túto akciu podporuje UNICEF a Európsky parlament. Keďže v našom materskom centre TIK-TAK aktívne pôsobia dve laktačné poradkyne, aj v Ivanke pri Dunaji sa konala táto akcia zameraná na dojčenie. Laktačné poradkyne Elena Dvorecká a Lenka Šústová pripravili pre mamičky v pondelok 1. 10. vedomostnú súťaž, súťaž o najdlhšie kojacu mamičku v Ivanke pre Dunaji a kreslenie detí na tému dojčenie. Vedomostnú súťaž vyhrala mamička Miška Šefferová, ktorá na všetkých 10 testových otázok týkajúcich sa dojčenia odpovedala správne. Súťaž o najdlhšie kojacu mamičku vyhrala Majka Faltusová, ktorá dojčí jej 3 deti spolu 49 mesiacov. Deti vyfarbili pripravené obrázky kojacich mamičiek a získali pekné ceny. V pondelok prišlo dojčenie osláviť okrem laktačných poradkýň 11 mamičiek a celú pondelkovú akciu sledovala reportérka zo Slovenského rozhlasu, ktorá o tom nahrala peknú reportáž odvysielanú 4. 10. doobeda. Ďakujeme obchodnému reťazcu TESCO a www.kusovka.sk
za poskytnutie pekných cien do súťaží. V utorok 2. 10. bola pripravená pre tehotné mamičky škola dojčenia, ktorej sa žiaľ nikto nezúčastnil. Vo štvrtok 4. 10. sa uskutočnila podporná skupina dojčiacich matiek s témou „Prečo fľaška, cumlík a klobúčik ohrozujú dojčenie.“ Prišlo 7 mamičiek.

—————

Prednášky o dojčení

22.03.2010 20:33

Pozrite si text prednášky pre tehotné mamicky. Realne je prednaska sprevadzana videom, obrazkami a nazornymi ukazkami poloh a sania pomocou babiky.

Prednaska o dlhodobom dojceni alebo o prirodzenom odstavovani dietata

29. 9. 2010 sa uskutocnila prednáška o dlhodobom dojčení alebo o prirodzenom odstavovani dietata. 6 zucastnenych mamiciek sa na prednaske dozvedelo, že nie je správne násilné odstavenie dieťaťa od dojčenia. Dieťa by sa malo odstaviť samo. Potreba dojčenia sama odznie. Dieťa napríklad v určitom veku stratí schopnosť sania, už si nebude vedieť vysať mliečko z Vášho prsníka alebo strati cuch a neciti uz materske mlieko. Dojčenie by malo byť rátané v rokoch, nie v mesiacoch. Svetový priemer dĺžky dojčenia je 4,2 roka. Platí zásada, že do 2 rokov veku dieťaťa dojčenie ponúkame a dieťaťu neodmietame, po 2 rokoch dojčenie neponúkame, ale neodmietame. Tiez sa mamicky dozvedeli, co sa deje s dojcenim po ukonceni 6 mesiacov vylucneho dojcenia. Matkinou ulohou po tomto obdobi je dojcenie stale ponukat, aby sa do 2 rokov dojcenie ustanovilo. Ustanovenie dojcenia znamena, ze dieta sa len tak lahko same neodstavi. Ak sa odstavi do 2,5 roka, nejde o prirodzene odstavenie.

Laktacna poradkyna Elena Dvorecka ubezpecila mamicky o tom, ze je normalne, ak uz maju dojcenia dost, tak ako aj kazdodenne varenie alebo ine starosti nas mozu chvilkovo omrziet, tak je to aj s dojcenim. Problem je, ze matky, ktore dojcia dlhsie, sa nemozu nikoumu ani postazovat, nakolko im ich blizki vacsinou odpovedia: -No vidis, ved ho uz odstav. Naco sa trapis?- Castokrat chyba podpora dlhodobeho dojcenia zo strany blizkych a sirokeho okolia. Na tento ucel vznikaju podporne skupiny dojcenia, aby sa matky vyrozpravali medzi inymi mamickami, ktore mozno tiez zazivaju podobne problemy s nepochopenim ich dojcenia.

Tu si mozete pozriet fotky z prednasky.

—————


Kontakt

Materské centrum TIK-TAK

INSPIRO - park oddychu
Nádražná ulica 36
900 28 Ivanka pri Dunaji


+421 (0) 948 007 305